22 stycznia 2025, 22:37
1 minut czytania
PZW - Zarząd Główny
22 stycznia br. w siedzibie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Zintegrowane działania na rzecz poprawy jakości wód: od zwalczania złotej algi po ograniczanie nadmiernej eutrofizacji w zlewniach”.
Tematyka konferencji poświęcona była problemowi nadmiernej eutrofizacji wód powierzchniowych, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych technologii mogących przyczynić się do rozwiązania tego wyzwania. Podczas dwóch sesji plenarnych zaprezentowano wyniki badań i wnioski, m.in.: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. W trakcie panelu dyskusyjnego omówiono bieżące problemy środowiska wodnego oraz plany dalszych działań prewencyjnych i naprawczych.
Do najważniejszych zagadnień, które poruszono na konferencji zaliczyć można:
- Projekt SinStop – Innowacyjny preparat przeznaczony do skutecznego ograniczania rozwoju złotej algi.
- Projekt BIOMFILTER – Innowacyjny projekt skierowany na prewencję zakwitów sinic i złotej algi.
- Projekt ratowania Odry – Inicjatywa oparta na zastosowaniu nadtlenku wodoru do zwalczania zakwitów złotej algi.
Przewodniczący Rady Naukowej Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego dr hab. inż. Bogdan Wziątek, w wygłoszonym referacie przedstawił zagadnienia związane z wpływem eutrofizacji i „złotej algi” Prymnesium parvum na ichtiofaunę naszych wód.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Okręgów PZW.
Relację z konferencji można obejrzeć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/live/cllOPbhISQ8?si=mDE0IL5XvNSx3FNW
[MM]